AKTUALNOŚCI  -  ARCHIWUM  ROK SZK. 2004/2005obecny rok szkolny

Archiwum:   2002/2003  |  2003/2004    Wyjazd do Szwecji ( 30 czerwca - 4 lipiec 2005 roku )

      Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie zorganizował wyjazd rolników i pracowników obsługi rolnictwa do Szwecji w dniach 30.06 - 4.07.2005 roku. Wyjazd odbywa się w ramach wymiany i rewizyty farmerów ze Szwecji. Rolnicy szwedzcy przebywali w Swarożynie w roku 2003 zwiedzając Kociewie.
Tematem wyjazdu jest zapoznanie się z funkcjonowaniem sektora rolnego w ramach gospodarki unijnej. W trakcie pobytu rolnicy realizowalć będą również program turystyczny - przejazd mostem przez Bałtyk do Kopenhagi, zwiedzanie skansenów, wiekowych obiektów muzealnych itp.
Z ramiena szkoły organizatorem i kierownikiem wycieczki jest mgr inż. Tadeusz Sobiecki.


do góry


Powiatowe Mistrzostwa w piłce nożnej klas pierwszych ( 31 maj - 1 czerwca 2005 )

      W dniach 31 maja i 1 czerwca odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej chłopców rocznik 1988. Reprezentacja klas pierwszych naszej szkoły zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Po bardzo emocjonujących meczach ostatecznie zajęliśmy III miejsce. I miejsce zajęli uczniowie II LO zaś II miejsce Technikum Mechanicznego. Na uwagę zasługuje fakt udziału w zwycięskich zespołach zawodników na codzień reprezentujących barwy Wisły i Uni Tczew. Tym bardziej gratulujemy naszym reprezentantom.  

do góry


VI Powiatowe Targi Edukacyjne ( 12 kwietnia 2005 )

      VI Powiatowe Targi Edukacyjne tradycyjnie zorganizowano w II LO w Tczewie.
Na targi przybyło około dwóch tysięcy osób, w tym 1800 z powiatu tczewskiego. Zorganizowano je z myślą o gimnazjalistach, przed którymi stoi decyzja wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Na targach oczywiście nie zabrakło naszej szkoły.
Można było uzyskać tu informacje, jakie w naszej szkole są klasy, o jakich zawodach, profilach, czy są przedmioty z rozszerzonym programem nauczania.


do góry


Modlitwa za Ojca świętego Jana Pawła II ( 8 kwietnia 2005 )

       Ojciec święty Jan Paweł II 23 października 1978 zwrócił się do nas swoich rodaków:
"Nie zapominajcie o mnie w modlitwie na Jasnej Górze i w całej naszej Ojczyźnie. Niech ten Papież, który jest krwią z Waszej krwi i sercem z Waszych serc... Wyszedł On spośród Was i ma szczególne prawo do Waszych serc i Waszej modlitwy..."
O tej prośbie pamiętaliśmy przez 26 lat pontyfikatu, wspierając wszelkie poczynania naszego Rodaka na stolicy Piotrowej. Nie można było zapomnieć o tej prośbie także teraz przeżywając czas żałoby.
W czwartek 8 kwietnia br. młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami zgromadziła się w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Swarożynie, by pod przewodnictwem ks. Edmunda Kullasa modlić się za Jana Pawła II. Modlitwy przeplatały rozważania fragmentów Listu apostolskiego Ojca świętego Jana Pawła II "Do młodych całego świata z okazji międzynarodowego roku młodzieży". Rozważania przygotowane przez Alicję Majewską przedstawiła młodzież.do góry


III Powiatowy Konkurs Wielkanocny ( 23 marca 2005 )

       W piątek, 18 marca, w naszej szkole odbył się finał konkursu pn. "Kociewskie pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne".

O godzinie 10.00  uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i pensjonariusze Ośrodków Pomocy Społecznej zaprezentewali stoiska z własnoręcznie wykonanymi palmami wielkanocnymi, pisankami, stroikami i ciastami wielkanocnymi (baba, mazurek).

Jury oceniało estetykę wykonania, walory smakowe potraw, wkład pracy, pomysłowość i ogólny wygląd stoiska. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

Celem konkursu jest kultywowanie tradycji ludowych, pobudzanie młodzieży do inwencji twórczej, propagowanie kultury naszych regionów nabywanie umiejętności prezentacji wykonanych prac.

Uczestnicy konkursu:


 • Przedszkole Niepubliczne "Jarzębinka" - Tczew

 • Przedszkole Samorządowe - Subkowy

 • Zespół Szkół Nr 2 - Pelplin

 • Publiczne Gimnazjum Nr 2 - Stargard Gdański

 • Gimnazjum Nr 3 - Tczew

 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Henryka Mrossa - Gniew

 • Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich - Tczew

 • Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące - Tczew

 • Zespół Szkół Ekonomicznych - Tczew

 • Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych - Tczew

 • Koło Gospodyń Wiejskich - Swarożyn

 • Koło Gospodyń Wiejskich - Miłobądz

 • Dom Pomocy Społecznej - Szpęgawsk

 • Dom Pomocy Społecznej - Stanisławie

 • Dom Pomocy Społecznej - Damaszka

 • Dom Pomocy Społecznej - Wyręby Wielkie

 • Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas - Skórcz

Prace konkursowe oceniano w dwóch kategoriach. Kategoria I: "ciasta", kategoria II: "stroik wielkanocny, palma i pisanka". Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy - młodzież szkolna i środowiska pozaszkolne. Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach i grupach przedstawiają się następująco:

Kategoria I: Ciasta
grupa młodzież szkolna


I miejsce - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie - nagroda: skaner
II miejsce - Przedszkole Niepubliczne "Jarzębinka" w Tczewie - nagroda: magnetofon
III miejsce: Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie - nagroda: klawiatura

Kategoria I: Ciasta
środowiska pozaszkolne


I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Swarożynie - nagroda: sokowirówka
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Miłobądzu - nagroda: zestaw obiadowy na 3 osoby
III miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Damaszce - nagroda: głośniki

Kategoria II: Stroik wielkanocny, palma i pisanka
grupa: młodzież szkolna


I miejsce - Przedszkole Niepubliczne "Jarzębinka" w Tczewie - nagroda: drukarka
II miejsce - Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie - nagroda: zestaw głośników kina domowego
III miejsce - Zespół Szkół Nr 2 w Pelplinie - nagroda: klawiatura

Kategoria II: Stroik wielkanocny, palma i pisanka
środowisko pozaszkolne


I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Miłobądzu - nagroda: mikser
II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Swarożynie - nagroda: zestaw obiadowy na 4 osoby
III miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Damaszce - nagroda: opiekacz kanapekdo góry


Studniówka ( 28 stycznia 2005 )

       Dnia 28 stycznia 2005 roku odbyła się STUDNIÓWKA klasy trzeciej liceum profilowanego oraz technikum 3-letniego. W restauracji "Piaskowa" w Tczewie bawiło się tego dnia ok. 70 osób. Tradycyjnie rozpoczęto Polonezem po czym oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor ZSAiO w Swarożynie Zbigniew Wojszko. Zabawa trwała do białego rana.do góry


Wigilia w szkole ( 21 grudnia 2002 )

      Dzień 21 grudnia 2002 roku jak co roku w naszej szkole był nietypowy. W tym dniu zajęcia po trzeciej lekcji zostały odwołane a dalszy plan dnia zaproponował Samorząd Uczniowski. Zorganizowane przez niego Jasełka bardzo spodobały się zarówno uczniom jak i nauczycielom.
      Na koniec uroczystości zabrała głos vicedyrektorka szkoły Aleksandra Gluth, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
      Po Jasełkach społeczność szkolna przeszła na wigilię w gronie klasowym wraz z wychowawcami. Rozpoczęto tradycyjnie symbolicznym łamaniem opłatka i życzeniami. Potem nastąpiła chwila poczęstunku i śpiewania kolęd.


do góry


Warsztaty dla rolników ( 20 grudnia 2004 )


      Dnia 20 grudnia 2004 roku o godz. 10.00 w naszej szkole obyły się Warsztaty szkoleniowe w ramach projektu: "Pomorscy rolnicy liderami rozwoju obszarów wiejskich oraz Krajowego Programu Rolnosrodowiskowego". Głównym celem projektu jest przygotowanie rolników do skutecznego pozyskiwania środków z budżetu Unii Europejskiej.

Ogólne zagadnienia Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich:

      - renty strukturalne,
      - wsparcie gospodarstw niskotowarowych,
      - obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW),
      - program rolnośrodowiskowy,
      - wsparcie zalesień,
      - osiąganie standardów,
      - wsparcie grup producenckich,
      - pomoc techniczna,
      - uzupełnienie płatności bezpośrednich.

      W warsztatach uczestniczyło 31 rolników z terenu gminy Tczew i Subkowy. Warsztaty szkoleniowe prowadzili pracownicy z Rejonowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tczewie: p. Teresa Szałas, p. Henryk Lewańczyk oraz p. Krzysztof Czarnota.
Program finansowany jest przez Fundację Fundusz Współpracy ze środków projektu AGRO-NGO realizowanego na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.


do góry


Medal za zasługi od Ligi Obrony Kraju ( 25 listopada 2004 )


      W dniu 25 listopada 2004 w Tczewie, odbyła się uroczystość z okazji 60- lecia, działalności LOK w kraju. Z tej okazji Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie otrzymał uchwałą Prezydium Zarządu Głównego LOK , "Medal za zasługi dla Ligi Obrony Kraju".


do góry


Spektakl profilaktyczny "Niebezpieczne zabawy" ( 25 listopada 2004 )


      W dniu 25 listopada 2004 roku, odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny przeciwko agresji i przemocy pod tytułem „Niebezpieczne zabawy” zorganizowany z inicjatywy Pedagoga Szkolnego mgr Tomasza Duchnicza. Spektakl był odegrany przez aktorów białostockiego Teatru „Narwal” i był z pewnością ciekawym połączeniem trudnej tematyki i powagi problemu z elementami humoru. Aktorami w tym spektaklu byli nie tylko zawodowi aktorzy, ale również cała społeczność uczniowska, która w ramach aktywizacji włączała się w odgrywanie określonych ról. Warto podkreślić, iż cała impreza była nie tylko nauką poprzez zabawę, ale również godnym podziwu zachowaniem młodzieży, dzięki której współpracujący z Fundacją „Pomóż i Ty” Pedagog Szkolny wpłacił na rzecz szesnastoletniego Pawła kwotę przekraczającą pięćset złotych przeznaczoną na zakup bioprotez, bowiem ten młody człowiek w skutek nieszczęśliwego wypadku porażenia prądem wysokiego napięcia stracił obie ręce.
      Jak mówili sami uczniowie, którzy nie chcieli opuścić sali gimnastycznej po spektaklu, takich przedsięwzięć powinno być więcej.
do góry


Komkurs Ortograficzny ( 22 listopada 2004 )


      22 listopada odbyły się eliminacje szkolne II edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Liceum Katolickie w Pelplinie. W eliminacjach uczestniczyło dwudziestu trzech uczniów. Najlepsze wyniki osiągnęły: Natalia Sobczak (96 pkt) i Agnieszka Gockowska (96 pkt) z klasy II Technikum Agrobiznesu oraz Małgorzata Dubiel z klasy III Liceum Profilowanego (93 pkt).Uczennice te zostały zgłoszone do etapu powiatowego konkursu. Eliminacje szkolne konkursu zostały zorganizowane przez mgr Agatę Paczkowską - nauczyciela bibliotekarza, mgr Dariusza Truchlińskiego - nauczyciela języka polskiego oraz Samorząd Uczniowski.


do góry


Dzień Niepodległości w naszej szkole ( 15 listopada 2004 )


      Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole zostały przełożone na poniedziałek 15 listopada. Święto tak ważne dla nas wszystkich Polaków zostało uczczone apelem przygotowanym m.in. przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy zebrani wysłuchali krótkiego przypomnienia z historii naszego kraju. Głównie młodzież recytowała piękną poezję. Nie zabrakło także utworów muzycznych, a jednym z nich był "Marsz strzelców Polskich".


do góry


Akcja "Kasztanowce wołają o ratunek" ( 10 listopada 2004 )


      Dnia 10 listopada 2004 roku młodzież kl. III A oraz kl. II A Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Kasztanowce wołają o ratunek".
W Swarożynie w okolicy kościoła parafialnego rośnie 6 okazałych kasztanowców. Niestety są one narażone na atak pasożytniczych grzybów oraz larw motyla Szrotówki Kasztanowcowiaczki. Organizmy te są przyczyną szybkiego opadania liści i zaburzeń w rocznym cyklu rozwojowym tych drzew, a co za tym idzie powolnego ich zamierania. Larwy i jaja tego pięknie wyglądającego motyla zimują wśród opadłych jesienią liści kasztanowców. Jedną z metod ochrony tych drzew jest spalenie opadłych liści.
Młodzież naszej szkoły uprzątneła opadłe liście, które zostały spalone. Dzięki przeprowadzonej akcji mamy nadzieję na uratowanie ginących z naszego krajobrazu pięknych kasztanowców. Pokolenia następne będą miały okazję na poznanie właściwości leczniczych tych drzew, a najmłodsi cieszyć się będą z wykonania "kasztanowych ludzików".


do góry


III Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki ( 25 października 2004 )


      25 października odbył się etap szkolny III Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki. W etapie szkolnym wzięło udział sześciu uczniów klasy trzeciej Liceum Profilowanego. Najlepsze rezultaty osiągnęli: Mariusz Barczyński (26 pkt) i Arkadiusz Śledź (24 pkt). Obaj uczniowie zostali zgłoszeni do etapu okręgowego olimpiady. Etap szkolny olimpiady został zorganizowany i przeprowadzony przez mgr Alicję Majewską - nauczyciela religii i mgr Agatę Paczkowską - nauczyciela bibliotekarza.


do góry


Wystawa Płodów Rolnych ( 10 - 16 października 2004 )


      W dniach 10 - 16 października odbyła się na terenie naszej szkoły "Wystawa płodów rolnych". Celem wystawy było zapoznanie z roślinami uprawianymi w Polsce, ich nasionami oraz zaznajomienie się z ich znaczeniem gospodarczym. Na wystawie były prezentowane rośliny uprawne wraz z nasionami oraz podstawowe produkty uzyskiwane z tych roślin.


do góry


Dzień Edukacji Narodowej oraz Otrzęsiny Klas Pierwszych ( 13 października 2004 )


      Dzień 14 października Dzień Edukacji Narodowej obchodzono w naszej szkole w tym roku wcześniej a mianowicie 13 października. tego dnia obył się apel z okazji Święta Nauczyciela na którym dyrektor podziękował wszystkim pedagogom za rzetelną i sumienną pracę oraz odczytał serdeczne życzenia przekazane nauczycielom przez władze powiatowe. Tradycyjnie dyrektor wręczył nagrody wyróżnionym pracownikom oświaty. Nie zabrakło także życzeń od uczniów, którzy to przygotowali krótkie przedstawienie oraz podziękowali całemu gronu pedagogicznemu wręczając symboliczną różę.
      Po apelu do głosu doszli pierwszoklasiści, dla których dzień ten był szczególny. Zostali oni oficjalnie przyjęci do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Zadania którym "koty" dzielnie stawiały czoła przygotowywała klasa druga technikum trzyletniego. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Zwyciężyła klasa I B technikum ochrony środowiska wykazując się dużą pomysłowością i inwencją twórczą. W nagrodę będą przygotować otrzęsiny dla nowych pierwszaków.


do góry


Ślubowanie klas pierwszych ( 23 września 2003 )


      Jak co roku w lesie szpęgawskim przy zbiorowym grobie pomordowanych Polaków podczas II wojny światowej odbyło się ślubowanie pierwszych klas. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu. W swoich przemówieniach zaproszeni goście podkreślali znaczącą rolę szkoły w pielęgnacji pamięci żołnierzy poległych w lesie szpęgawskim.do góry


Jarmark Cysterski ( 19 września 2004 )


      W niedzielę 19 września 2004 roku w 728 rocznicę powstania Opactwa Cystersów w Pelplinie odbył się Jarmark. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Katedralnej. To już IV Jarmark Cysterski, w którym uczestniczył Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. O godzinie 14-stej sprzed Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie wyruszył ku bazylice katedralnej średniowieczny korowód książęcy, rycerski i kuglarski. Plac przed Collegium Marianum do późnych godzin popołudniowych był centrum niecodziennych wydarzeń. Burmistrz Andrzej Stanuch wręczył Klucz do Miasta, Alicji Słyszewskiej Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego. Na kilka godzin miastem zawładnęło średniowieczne rycerstwo, a mieszkańcy Pelplina i wszyscy goście byli światkami wielu niezwykłych atrakcji. Prezentacje rzemiosła i twórczości ludowej, jadło staropolskie, stroje ludzi chodzących ulicami miasta tylko potęgowały nastrój dawnej epoki.
      Stoisko Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących ze Swarożyna, jak co roku błyszczało niby diament na placu katedralnym. Nikt z włodarzy tego Świata nie przeszedł obok naszego stoiska obojętnie. Dzięki szerokiemu gronu PRZYJACIÓŁ szkoły wystawiono zwierzęta hodowlane uatrakcyjniając jarmark:

 • DRÓB – M. Śledziewska (Pelplin 536-43-47)

 • OWCE I KOZY - M. Śledziewska

 • GOŁĘBIE i KRÓLIKI – Smolarek (Pelplin 536-19-38)

 • KLATKI – „Malkus” B. Malkus (Rywałd 562-14-43)

 • WYROBY PIEKARNICZE – A. Chojnacki (Pelplin ul. Mickiewicza 5)

      Uczniowie i opiekunowie naszego kramu chętnie udzielali wywiadów telewizji, radiu i prasie o zasięgu regionalnym i krajowym. Na straganie można było nabyć wytwory pracy rąk twórców dawnego i współczesnego rzemiosła. Wokół stoiska ZSAiO rozchodziła się woń pieczonego ciasta. Dla głodnych nie zabrakło jadła przyrządzonego według średniowiecznych receptur. Nie zabrakło również zabaw z udziałem publiczności, która chętnie wcielała się w rolę średniowiecznych mieszkańców miasta.
      Jarmark z roku na rok staje się imprezą o coraz szerszym zasięgu. Uczestniczą w nim już nie tylko szkoły i placówki oświatowe z powiatu tczewskiego, ale również twórcy ludowi, wystawcy i zaproszeni goście z innych pomorskich powiatów. Wszyscy uczestnicy mają nadzieję, że przyszłoroczny, jubileuszowy, V Jarmark Cysterski będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć - kliknij

do góry


Rozpoczęcie roku szkolnego ( 1 września 2004 )


      Dnia 1 września 2004 roku  odbyło się upragnione rozpoczęcie roku szkolnego 2004/2005.
Dyrektor szkoły wraz zaproszonymi gośćmi z ramienia organu prowadzącego powitał serdecznie wszystkich zebranych, a w szczególności pierwszoklasistów. Następnie wręczono nagrody uczniom klas, które z dniem 31 sierpnia zakończyły poprzedni rok szkolny ( wakacyjna praktyka zawodowa ). Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy obejrzeli pokaz multimedialny przedstawiający miniony rok szkolny.

do góry


Współpraca ze szkołą w Szwecji ( lipiec, sierpień 2004 )


      Nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą rolniczą ze Skurp w Szwecji. W ramach wymiany młodzieży w dniach 17-21 lipca 2004 roku do Szwecji wyjechała grupa młodzieży i nauczycieli z naszej szkoły w celu zapoznania się ze specyfikacją szkolnictwa i rolnictwa szwedzkiego.


do góry


Nawiązanie kontaktu ze szkołą w Niemczech ( lipiec, sierpień 2004 )


      Dyrektor Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie nawiązał kontakt ze szkołą rolniczą z Paderborn - Niemcy. Planowane są wyjazdy nauczycieli i młodzieży do Niemiec w lutym 2005 roku.